METEORIT

SVETOVÝ UNIKÁT – METEORIT MAGURA

Na všetkých kontinentoch nájdeme nespočet turistických atrakcií lákajúcich pozornosť ľudí po celom svete. Jedni prichádzajú za prírodou a oddychom, históriou, kultúrou či významnou udalosťou. Iných lákajú architektonické skvosty alebo zriedkavé miesta dopadu meteoritov.

Jednoducho, všade na svete je čo vidieť, čo objavovať. Predstavte si, aký obrovský potenciál by mala krajina, oblasť, kde by sa na jednom malom území spojilo viacero takýchto úchvatných „atrakcií.“ Ľudia tam žijúci by nemuseli ani pracovať, stačilo by prispôsobiť miestne podmienky pre rozvoj turizmu. Je to tak?

Orava je takýmto unikátnym miestom

Na tomto malom území leží najkrajší hrad Slovenska, ktorý sa pre svoju bohatú expozíciu radí do skupiny najvýznamnejších hradov Európy. Jeho minulosť pretkávajú silné historické príbehy a Oravská priehrada za ním svojim významom v ničom nezaostáva. Na hladine leží ostrov s historickým rímskokatolíckym kostolom z 18. storočia.

Ostrov umenia spolu s ostatnými brehmi oravskej nádrže patrí k najvýznamnejším lokalitám výskytu vodných vtákov (Vtáčí ostrov). Babia hora, Pilsko, Slaná voda so zázračným prameňom a ďalšie pramene, množstvo náučných chodníkov jediných svojho druhu či socha Krista v obci Klin. Bohatá príroda, ideálne podmienky na relax.

Slovami Pabla, ostrieľaného turistu z Južnej Ameriky, ktorý navštívil hornú Oravu v roku 2014 a ktorý mimo troch kontinentov precestoval celý svet: „Miestni nemusia pracovať, stačí prispôsobiť podmienky pre rozvoj turizmu.“

A ešte niečo navyše

Začiatok 19. storočia, Orava, kopec Magura. V istom článku sa o tejto udalosti píše toto:

„…dažde trvali niekoľko dní, všetko bolo premočené a obloha mala farbu olova. Krátko po západe slnka pozorovali obyvatelia osady podivnú úzkosť u zvierat. Prasiatka zmätene behali v chlievoch, kravy nervózne bučali, psy stále štekali a utekali sa schovať domov so zježenými chlpmi… V noci nastalo úplné ticho. Niekedy medzi polnocou a svitaním začali silné otrasy sprevádzané hukotom a lomozom, ktoré vystrašili dedinčanov vybiehajúci zo svojich domovov. Pískajúce zvuky sa ozývali zo severného svahu Magury a nedali sa porovnať s ničím podobným, čo poznali. …Na Magure lietali žiarivo blikajúce svetlá… Legenda hovorí, že silný rachot a svetlá prebudili aj obyvateľov osád a dedín na druhej strane Magury. Neskôr pastieri na svahu Magury nachádzali zvláštne diery a útvary. Lesní robotníci po desaťročia nachádzali na Oravskej Magury až 40 kilogramové kusy železa z meteoritu, ktoré odvážali do hút na roztavenie, čím sa stratilo najmenej jeden a pol tony tohto vzácneho mimozemského materiálu.“ *

Meteorit pomenovaný podľa kopca, na ktorý dopadol v podobe meteorického dažďa, v nasledujúcich desaťročiach po udalosti odštartoval vývoj vedy zaoberajúcej sa meteoritmi v Európe. Objavili sa v ňom celkom neznáme minerály, mimozemské železo a dokonca zrnká diamantu. Svetu to prinieslo ďalšie informácie o stavbe a minulosti nášho vesmíru. Meteorit Magura sa stal predmetom rozsiahlych výskumov a jeho veľké aj malé úlomky o celkovej hmotnosti zhruba 200 kilogramov sú vystavené v mnohých muzeálnych zbierkach po celom svete. Bohužiaľ, pre porovnanie, v zbierke Slovenského národného múzea v Bratislave sa nachádza plátok meteoritu Magura vážiaci len 181 gramov.

Meteorit Magura z 92,6% obsahuje mimozemské železo, 6,7% niklu, 0,5% kobaltu, 0,2% fosforu a ďalších stopových prvkov. Len donedávna sa o oravskom meteorite takmer nerozprávalo. Skvelý človek, pán Klam, ktorý sa snažil zhromaždiť čo najviac dostupných informácií o dopade už bohužiaľ zomrel a množstvo cenných materiálov sa stratilo, avšak iniciatíva občianskeho združenia Misia mladých na čele s pánom Michalicom priniesla novú osvetu.

V obci Vavrečka vznikol náučný chodník Po stopách meteoritu v dĺžke 2 kilometre. Táto „minitúra“ sa tiahne od obecného úradu Vavrečka a prejsť ju trvá menej ako hodinu. Lemujú ho okrem krásnej prírody 4 informačné tabule s textami vedca Vladimíra Porubčana, prostredníctvom ktorých sa dozviete množstvo hodnotných informácií o dopade meteoritu Magura. Chodník sa preto radí medzi ideálne výletné miesto nie len pre rodinky s deťmi, ktoré túžia po aktívnom odpočinku a prechádzke nabitej informáciami, ale aj miestom hodným návštevy turistov.

Ročne na Zem dopadá niekoľko sto meteoritov, do rúk vedcov sa však z tohto vysokého počtu dostáva pre skutočnosť, že zem z dvoch tretín pokrýva oceán a pevnina je z časti pokrytá prírodou, len ich zlomok. O to väčší význam meteorit Magura má nie len pre svet, najväčší význam má práve pre našu Oravu.

Základným a prvým krokom na ceste rozvoja Oravy a jej budúcnosti je uvedomelý mladý občan. Človek, ktorý vie, čo miesto v ktorom žije ponúka. Je fajn žiť v oblasti doslova prekypujúcej historickým, kultúrnym a prírodným bohatstvom. Je úžasné tráviť čas v prostredí, kde je z každej strany zeleň a kde o tipy na výlet nikdy nie je núdza. To všetko je krásne, avšak ak týmto veciam neprikladáme patričnú dôležitosť, v deťoch nepestujeme hrdosť a povedomie, je to akoby tu nič z doteraz spomenutých vecí nebolo.

Na moju presne 50 krát položenú otázku „čo na Orave je TOP pre turistov?“ som od mladých ľudí dostal s malými výnimkami úplne rovnaké odpovede: Oravský Hrad, Oravská priehrada, Babia Hora, Kristus v Kline, Oravská lesná železnička a Oravice.

Takmer ani zmienka o vzácnych vtákoch hniezdiacich na Vtáčom ostrove, Slanej vode a jej unikátnej faune a flóre, náučných chodníkoch, zimných strediskách, krásach Pilska, jaskýň v Zuberci, bohatých huboviskách, silných historických udalostí, unikátnom umení a ľudovej tvorbe, kvalitných službách miestnych remeselníkov a celkovej krásy tunajšieho prostredia, alebo o meteorite Magura, ktorý zmenil chod dejín v oblasti výskumu meteoristiky v Európe.

Keď o tom nevieme, keď na to nemyslíme, keď o tom nehovoríme a nevyvíjame aktivitu k tomu, aby sme objavili a spoznali tieto úžasné veci osobne, zostávajú uzatvorené pred svetom. Uzatvorené pred nami samotnými. Je čas otvoriť oči. Orava je svetový unikát.

*http://orava.blog.pravda.sk/2011/05/29/cert-v-kostole-a-oravske-mystery/